Интегрален леб со природен квасец

Рецепт од Вера Григуричин

Интегрален леб

со природен квасец

Состојки:

Подготовка:

Се замесува и се остава да отстои 10 часа. Кога ќе се префрли лебот во садот за печење се подзасекува за да не испука при печењето.

Се пече на 230°C. 20минути во сад со поклопец, потоа 30 минути без поклопец и на крај 10 минути изваден лебот на решетката од шпоретот.

4.2/5

Брауни Колачиња

Рецепт од Снеже

Брауни Колачиња

Состојки:

Подготовка:

Направи ја смесата од состојките.

Наполни коцкесто тавче, намачкано со путер, со подготвената смеса

Декорирај со бадеми.

Така направено, тавчето оди во рерна 25 до 30 минути на 175 степени.

4.5/5

Медена Торта

Рецепт од Тања

Медена торта

Состојки:

Подготовка:

Се подготвува смесата.

Мачкаме со путер длабоко тавче. Го полниме со подготвената смеса.

Рерната е подготвена на 140 степени. Печете околу 50 минути. Доколку треба, уште 5 минути на 160 степени.

На готовата торта посипуваме одозгора уште 4 лажци мед

4/5